Muzea na Podhalu, które warto odwiedzić

Kulturalny spacer po Podhalu? Zakopane oraz okolice są pełne zabytków, muzeów i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Są to domy wielkich pisarzy, artystów i miejscowych legend. Pod ich strzechami kryją się niezwykłe historie - poznaj je!

Spędzając urlop w Zakopanem nie musimy się martwić, że zabraknie nam atrakcji. Kiedy już przemierzymy wszystkie szlaki, pozachwycamy się czarodziejskim górskim krajobrazem, a Krupówki przejdziemy wzdłuż i wszerz, czas zainteresować się kulturalną stroną Podhala.

Zakopane - ulubione miejsce wypoczynku artystów przedwojnia

Wielu artystów zaczęło odwiedzać Zakopane jeszcze w XIX wieku, natomiast prawdziwy najazd turystów miasto zaczęło przeżywać po I Wojnie Światowej. Każdy wielki artysta zostawił po sobie ślad, a dzisiaj możemy odwiedzić muzeum Podhale, by na chwilę przenieść się w czasie.

Muzeum Tatrzańskie

Kiedy mamy ochotę na kulturalny spacer po Zakopanem, powinniśmy pierwsze kroki skierować w stronę Muzeum Tatrzańskiego, kolebki kultury oraz sztuki góralskiej Podhala. Powstało ono na cześć Tytusa Chałubińskiego, polskiego lekarza, miłośnika i badacza przyrody tatrzańskiej. Choć początkowy projekt budynku był inny, idąc za wskazówkami Stanisława Witkiewicza, wybitnego artysty i twórcy stylu zakopiańskiego, gmach w tymże duchu zaprojektował Franciszek Mączyński. Muzeum posiada Dział Przyrodniczy, Dział Etnograficzny oraz Dział Sztuki. Muzeum Tatrzańskie posiada wiele filii na całym Podhalu, a każda z nich opowiada inną, fascynującą historię.


wikipedia.org

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi „Koliba”

Willa „Koliba” położona jest przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Była pierwszą budowlą w stylu zakopiańskim. Jej twórcą był znany polski artysta Stanisław Witkiewicz. Pod koniec XIX wieku zaczął on często bywać w Zakopanem. Zauważył wówczas, że w mieście powstają domy w stylu szwajcarskim i tyrolskim, charakterystyczne dla miejscowości turystycznych tamtego okresu. Aby uchronić ukochane Zakopane przed zalewem obcej kultury, Witkiewicz stworzył styl, który łączył góralską sztukę ludową z secesją. W owym czasie miłośnik góralszczyzny oraz kolekcjoner Zygmunt Gnatowski chciał wybudować w Zakopanem letni domek. To właśnie Witkiewicz namówił go na willę według jego nowatorskich założeń. Tak powstała willa „Koliba”. Cała kolekcja Gnatowskiego po jego śmierci trafiła do Muzeum Tatrzańskiego. Ponieważ Gnatowski nie pozostawił po sobie spadkobierców, budynek przez lata był zaniedbywany. Dopiero w latach 80. rozpoczęto remont konserwatorski, a Muzeum Stylu Zakopiańskiego otwarto w 1993 roku. Wówczas kolekcja Gnatowskiego trafiła z powrotem pod dach willi „Koliba”. To muzeum w Zakopanem jest bardzo popularne wśród turystów.

Muzea literacko - biograficzne

Jeśli lubimy polską literaturę, a w szczególności poezję Młodej Polski, koniecznie należy odwiedzić Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Znajduje się ono w połowie drogi pomiędzy Zakopanem i Poroninem. Willa na Harendzie miała być pierwotnie pensjonatem, później weszła w posiadanie angielskiej malarki, by w końcu trafić w ręce Kasprowicza. Był on wielkim poetą, który poświęcił ostatnie lata swojej twórczości tematyce tatrzańskiej. Muzeum powstało w 1950 roku. Znajdziemy tutaj rodzinne pamiątki, obrazy oraz portrety, malowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Drugim literacko - biograficznym muzeum w Zakopanem jest Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Mieści się ono w willi „Opolanka”. To tutaj pisarz wraz małżonką Janiną Gluzińską-Makuszyńską spędzał każde wakacje, a po II Wojnie Światowej - zamieszkał na stałe. Makuszyński był jednym z najbardziej poczytnych pisarzy dwudziestolecia, a jego ogromna popularność trwa do dzisiaj. Muzeum Podhale obejmuje cztery pokoje dawnego mieszkania pisarza. Znajdziemy tutaj ogromny księgozbiór, obejmujący między innymi rękopisy Makuszyńskiego oraz listy od czytelników, a także obrazy i rzeźby polskich artystów i dzieła sztuki użytkowej.

Chata Sabały, czyli spotkanie z legendą

Jan Krzeptowski stał się prawdziwym symbolem góralszczyzny i legendą jeszcze za życia. Znany jako Sabała, był przewodnikiem tatrzańskim, muzykantem i gawędziarzem. Przez miejscowych górali uważany za dziwaka, znalazł przyjaciół w artystycznym kręgu. Przyjaźnił się ze Stanisławem Witkiewiczem i Tytusem Chałubińskim, zabawiając ich gości. Jego dom rodzinny znajduje się w Zakopanem przy ul. Krzeptówki. Jest najstarszym przykładem budownictwa góralskiego na Podhalu. Warto włączyć go w plan wycieczki po skarbach tego regionu.


wikipedia.org

Partnerzy / współpraca

Pensjonat Perła Podhala

Zapisz się na Newsletter

Regulamin