Szaflary
Krótka historia.
Szaflary to jedna z najstarszych podhalańskich wsi. Pierwsze wzmianki pojawiły się już w XIII w., wtedy to miał tu powstać gród obronny. Pierwsze zapisy na temat wsi pochodzą z tzw. „Przywilejów Piotra ze Złupi” kasztelana zamku Dunajeckiego dokument ten datowany jest na 1338 r. Na przestrzeni lat wieś Szaflary kilkukrotnie zmieniała sowich władców, do 1335 r. należała ona do zakonu Cystersów, kolejne wzmianki pojawiają się w latach dziewięćdziesiątych XV wieku, kiedy to nad sołectwem sprawował pieczę Miklasza, następnie przeszła rolę to przejęła plebejska rodzina Szaflarskich.
Spokój i piękne widoki
Główny cechy jakie charakteryzują wieś to walory przyrodniczo-krajobrazowe. Atrakcyjne położenie w kotlinie pomiędzy Tatrami i Gorcami oraz przepływająca przez wieś rzeka Biały Dunajec sprawiają, że miejsce to jest prawdziwą oazą spokoju. Piękne widoki, które rozpościerają się na podhalańskie tereny, biskość tradycji i kultury góralskiej, to rzeczy, które co roku przyciągają licznych turystów.
Kolejnym elementem, który charakteryzuje wieś to źródła termalne. Na terenie Gminy Szaflary, występują duże złoża wód geotermalnych, to właśnie tutaj jako pierwszy w Polsce powstał tego rodzaju odwiert – Bańska PGP-1, w którym występuje woda o temperaturze 81° C. Właściwości występujących tu wód termalnych pozwalają na wykorzystanie ich w celach pozyskiwania energii cieplnej jak i rekreacyjnych – basenów termalnych. Na terenie gminy znajdują się dwa ośrodki z licznymi basenami geotermalnymi.
Źródło: Gmina Szaflary