Właściwości wód termalnych oraz korzyści z kąpieli

Dużo słyszy się o dobroczynnych właściwościach wód termalnych. Są one wychwalane przez znaczne grono osób, które przetestowały na sobie tę formę poprawiania własnego zdrowia. Ich popularność z roku na rok jest coraz większa. Czym charakteryzują się te wody? Jakie związki, właściwości i korzyści płyną z korzystania z wód termalnych?

właściwości wód termalnych

Wody termalne - definicja

Ogólna definicja tych związków to: “wody podziemne o podwyższonej temperaturze”. Jednak zagłębiając się w ten temat, definicja jest trudna do ujednolicenia. Według niektórych teorii przyjmowanych w Polsce, są to źródła, które występują pod powierzchnią ziemi i wykazują temperaturę wyższą niż średnia, roczna temperatura powietrza w okolicy ich występowania. Jednak prawnie uchwalona w 2011 roku definicja, twierdzi, iż wody termalne to źródła podziemne, które na wypływie z ujęcia posiadają temperaturę nie mniejszą niż 20 °C.

Skąd w nich taka moc?

Można powiedzieć na wstępie - dzięki pochodzeniu. Głębokość, występowanie oraz temperatura, będą definiowały skład wód termalnych. Woda, poprzez zamknięcie między skałami oraz ziemią, które jak wiadomo, zawierają wiele ważnych dla naszego organizmu pierwiastków, będzie je wypłukiwała. Dodatkowo, jej podwyższona temperatura, sprzyja temu zjawisku, zapewniając jej wysokie wysycenie minerałami.

właściwości wód termalnych

Każdy z nas wie, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała są: potas, krzem, żelazo, magnez, siarka, chrom, mangan, lit, selen czy wapń. Każdy z wymienionych pierwiastków znajduje się w wodach termalnych. Analizy laboratoryjne wykazały, że największe stężenie w tych źródłach osiąga wapń, który jest odpowiedzialny za właściwe działanie naszego aparatu ruchu, występuje w każdej komórce naszego ciała i dzięki niemu mogą one odpowiednio funkcjonować.

Skład podhalańskich wód termalnych

Pensjonat Perła Podhala znajduje się w niewielkiej odległości (tylko kilka minut) od jednych z najpopularniejszych kompleksów termalnych Term Szaflary oraz Gorącego Potoku.
Zobaczcie dobroczynny skład wód, który znajdują się w tych obiektach.
Termy Szaflary skład wód - kliknij
Gorący Potok skład wód - kliknij

Korzyści z kąpieli w wodach termalnych

Jak zostało wspomniane wcześniej, wody termalne posiadają charakterystyczne stężenie ważnych dla zdrowia pierwiastków. Do tego należy dodać, iż wszystkie mogą zostać wchłonięte przez skórę. Łatwo wywnioskować, że kąpiele w takich źródłach będą niosły pozytywne efekty dla funkcjonowania większości procesów w naszym organizmie. Najlepiej odczuwalne będzie ustępujące uczucie napięcia, zmniejszenie dolegliwości ze strony mięśni oraz stawów, zauważalna poprawa skóry, samopoczucia, działania umysłu.

właściwości wód termalnych

Związane wodzie ze źródeł termalnych związki wpływają pozytywnie na pracę serca, przyspieszają metabolizm oraz powodują optymalizację i stabilizację gospodarki hormonalnej. Zaleca się korzystanie z dobrodziejstw tych wód, szczególnie w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach, operacjach lub złamaniach. Oczywiście nie trudno zgadnąć, że po sesji w takim środowisku nasza skóra będzie wyglądać rewelacyjnie. Dokładniej, wszystkie procesy zapalne, trądzik oraz problemy ze świeceniem, ulegają normalizacji.

Partnerzy / współpraca

Pensjonat Perła Podhala

Zapisz się na Newsletter

Regulamin